Blue Balloon

11 עובדות מטריפות על בלונים

Let's have a chat

מלאו את הפרטים

פרטים אישיים
עובדות על בלונים
תוכן עניינים

עגולים, צבעוניים וכמעט חסרי משקל, בלונים יכולים להפוך יום רגיל ליום חג, ולגרום אפילו לאדם הנואש ביותר לחייך. בדרך כלל בלונים נראים לנו כקישוט נעים, ויחד עם זאת רגיל למדי. אך מעטים האנשים שמכירים עובדות מעניינות ביותר על בלונים, וחושבים על השימוש המיוחד שניתן לעשות בהם באירועים שונים. אנו בבלו-בלון רוצים לשתף עמכם כמה עובדות מרתקות על בלונים, עליהן כנראה מעולם לא שמעתם! 

עובדות מעניינות על בלונים

עובדה מס' 1: בלונים יכולים להרים אדם לאוויר! איאן אשפול הוכיח זאת כשהתרומם לגובה 10,000 רגל (כ-3,000 מטרים) באמצעות 600 בלוני הליום, ובכך קבע שיא עולמי. יחד עם זאת, בשל לחץ האוויר הנמוך בגובה הזה הבלונים החלו להתפוצץ, מה שאילץ את בעל השיא העולמי לקפוץ עם מנצח. 

עובדה מס' 2: אחת העובדות המעניינות והמהנות ביותר על בלונים, שהפסל האמריקני לארי מוס יצר העתקים יחידים במינם של ציוריהם של מיטב האומנים בהיסטוריה, לאונרדו דה וינצ'י, סנדרו בוטיצ'לי וגרנט ווד באמצעות בלונים, בפרויקט שקרא לו "אריגמי". בנוסף, מוס עיצב קולקציית "בגדי בלונים". לוק נהדר לקרנבל ולנשף מסכות!

עובדה מס' 3: אם נדמה לכם שאנחנו יכולים לנפח בלונים אך ורק על ידי הפה שלנו, אתם טועים בגודל! אחת העובדות המרתקות על בלונים הינה שאנדרו דאהל, אזרח אמריקני מן השורה, ניפח 23 בלונים במשך שלוש דקות באמצעות האף שלו, מה שנקבע כשיא גינס עולמי. אך זה לא נגמר כאן: ג'אנג שיג'יאנג, תושב העיר גואנגג'ואו שבסין, למד כיצד לנפח בלונים עם האוזן שלו! 

עובדה מס' 4: כאשר הומצא הבלון המוארך בצורת נקניקייה, אנשים החלו לארגן תחרויות ענק בהן יש ליצור צורות צבעוניות באמצעות הבלונים החדשים, במהירות האפשרית. את השיא קבע סלבטורה סבטינו מאיטליה: בשישים דקות בלבד הצליח ליצור 361 צורות עם אבדות מינימליות. 

עובדה מס' 5: בכמה ארצות אירופאיות ישנו מנהג מסקרן ואף מוזר, שהפך קונצרטים של מוסיקה קלאסית לפופולאריים יותר בקרב אנשים צעירים. לבני הנוער המגיעים לאולם ניתנים בלונים, אותם הם מצמידים לאוזניהם: התהודה מגבירה את הווליום כך שניתן לתפוס את הניואנסים הקטנים ביותר של היצירה. 

עובדה 6: אחת העובדות המעניינות לגבי בלון הליום, שבלון לטקס שגודלו קטן מ-13 סנט' לא יעוף: רמת ההליום שבתוך הבלון לא מספיקה כדי ליצור את ההתרוממות באוויר. רמה של 25 סנט' מספיקה ל-6 שעות תעופה, בעוד בלונים בגודל 30 סנט' יכולים לעוף עד 12 שעות. בלונים גדולים בגודל 35 סנט' יכולים לעוף במשך 6 ימים, ובתנאים של חדר יבש ללא אור שמש ישיר, הם יכולים להחזיק מעמד באוויר במשך כמה שבועות. 

עובדה 7: הנה עובדה מעודדת בשביל ילדים שיש להם פוביה מבלונים מתפוצצים: אתם ממש לא היחידים שמפחדים! בלון מתפוצץ יוצר למעשה אפקט על קולי קטן. לאחר שהוא ניזוק, האוויר מתחיל לברוח ממנו במהירות עצומה, בעוד שהחור בגומי גדל כמעט במהירות הקול. מאחר שהמהירות הזאת גבוהה בהרבה ממהירות הקול באוויר, מתרחש אפקט על קולי. למעשה, בלון מתפוצץ עושה רעש באותה עצמה כמו יריית רובה! 

עובדה 8: באמצעות בלונים ניתן ליצור קערות טעימות עשויות שוקולד! ראשית יש להמיס את שוקולד לקערה גדולה, ולאחר מכן לפזר עם כפית "עוגיות" שוקולד על גבי נייר אפייה פרוס על תבנית. כעת מנפחים כמה בלונים, טובלים כל בלון בקערה כדי לכסות את חלקו התחתון בשוקולד, ושמים אותו על גבי ה"עוגיות". מניחים לתבנית להתקרר במקרר, ולאחר מכן ניתן להסיר את הבלונים. התוצאה: הבלון יצר קערת שוקולד, עם תחתית!

עובדה 9: האם שמעתם על בלונים המשמשים לצרכים רפואיים? בהליך שנקרא "אנגיופלסטיה", טיפול זעיר-פולשני בו מרחיבים כלי דם חסומים, ההרחבה נעשית באמצעות בלון קטן. לאחר שמכניסים אותו לכלי הדם מנפחים אותו במעט כדי להסיר את החסימה. 

עובדה 10: אנשים מקשרים בלונים עם חגיגה, חביבות וכיף – ויש לכך סיבה מאוד ספציפית. אחת העובדות הלא ידועות לגבי בלונים, שלצורת הבלון יש השפעה פסיכולוגית מאוד חיובית על התודעה שלנו: ככל שיש לאובייקט פחות זוויות, כך טוב יותר. פסיכולוגית, במעגל אנו חשים יותר רוגע והנאה, והוא מעניק תחושה של שוויון נפש ושחרור. מכאן ביטויים כמו "מעגל משפחתי", "מעגל חברים", "מעגל הקרובים". בהינתן צבעם הבהיר של הבלונים, הרי שהם בהחלט נועדו להביא הנאה!

עובדה 11: כדי ליצור פסלים, אמנים משתמשים בבלונים קטנים ביותר העשויים מגומי אלסטי במיוחד, אותם ניתן לסובב ולקשור בלי להסתכן בפיצוץ. מאחר והלחץ הנדרש כדי לנפח בלון הוא ביחס הפוך לקוטר שלו, קשה מאוד לנפח את הבלונים הצינוריים הקטנים בדרכים המסורתיות, ולצורך כך משתמשים במשאבה. 

מי המציא את הבלונים?

למעשה, הבלונים הראשונים הומצאו על ידי האצטקים: הם השתמשו בקרביים של חיות. הבלונים החלו להידמות לאלה שאנו מכירים היום ב-1824, לאחר תגליתו של המדען מייקל פאראדיי מאוניברסיטת קווינס בלונדון. פאראדיי הכין בלונים משתי יריעות גומי, אותן הדביק יחדיו בשביל הניסויים שלו במימן. בלון הלטקס שאנו מכירים היום נוצר לראשונה ב-1931 על ידי הממציא האמריקני ניל טילוטסון. 

כמה זמן בדרך כלל בלונים שורדים?

העובדות מראות שבלון לטקס בקוטר 28 סנט' המלא בגז הליום שורד בדרך כלל בין 12 ל-20 שעות. אם הבלונים כוללים Hi-float (ציפוי מגן שמונע מהליום לברוח באותה מהירות), הם שורדים כ-2 או 3 ימים. מולקולות הליום הן קטנות יותר ממולקולות הגז באוויר, לכן הן מחלחלות דרך אוויר הבלון מהר יותר. זו הסיבה שבלוני הליום מוציאים אוויר מהר יותר מבלונים מלאים באוויר, השורדים בדרך כלל במשך כמה שבועות! 

>> כיצד לתכנן מסיבות יום הולדת לילדים

ממה עשויים בלונים?

בלונים מודרניים עשויים מלטקס – שרף צמחי, הנאסף מעצי גומי. עם זאת, ללטקס הטבעי יש ריח חריף ורקוב, לכן במקומו משתמשים במסת לטקס מבוססת גומי.

בנוסף ללטקס, בלונים עשויים מהחומרים הבאים: כלורופרן, סרט ויניל, מילאר ופולימר עם ריסוס מתכתי. זה מאוד לא מומלץ לשחרר מוצרי פולימר לאוויר: הוא לא מתפרק, והריסוס המתכתי מוליך חשמל. 

>> רעיונות למסיבת יום הולדת מהנה לילדים בקיץ

האם בלוני לטקס שורדים טוב יותר חום או קור?

למען האמת, בלוני הליום שורדים זמן רב יותר בקור. בחדר קר הם שורדים בין 8 ל-12 שעות, אך הם יתכווצו וכבר לא יראו כל כך כיפים יותר. זה קורה מכיוון שההליום בתוך הבלון מתכווץ בטמפרטורות נמוכות. תחת השמש, לעומת זאת, בלוני הליום שורדים בין 4 ל-6 בלבד. מאחר והליום מתפשט בחום, אם משאירים בלון הליום בחדר חם במיוחד זה יכול לגרום לו להתפוצץ. 

העולם המדהים של הבלונים

הבלונים הבהירים הם חובה לכל מסיבה או יום הולדת, וכפי שאתם רואים הם גם המצאה מדהימה! הם צברו פופולריות בכל רחבי העולם, ואנו בבלו-בלון מקווים ששיאים חדשים והרפתקאות מהנות עם מוצרי הלטקס הייחודיים עוד מחכים ומחכות לנו. לפנטזיות שלנו אין מגבלות, ותמיד יהיו הרפתקנים נועזים שירצו להפתיע את כל העולם עם המצאותיהם! 

אם את או אתה רוצים להפתיע עם סידור בלונים יוצא דופן, אנו בבלו בלון מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר באחת מן הדרכים המופיעות באתר, ונשמח לעזור לכם:)

Share this post with your friends

בלו בלון

חברתנו מתעסקת בעיצוב וסידור בלונים לאירועים ברמה הגבוהה ביותר, לקוחותינו מספרים שהם נהנים בעיקר מאיכות שירות ועיצוב מדהים.

More info
יום הולדת

רעיונות ליום הולדת 30

רעיונות וטיפים לקישוטים ליום הולדת 30 יום הולדת 30 הוא ציון דרך משמעותי וחגיגי בחייו של כל אדם. אם אתם מעוניינים לערוך אירוע יום הולדת

קרא עוד »
סידור בלונים

Let's have a chat

מלאו את הפרטים

פרטים אישיים

יש לנו הטבה במיוחד עבור האירוע שלך!

התקשרו בלחיצה עכשיו

מעבר לצ׳אט
💬 צריכים הצעה?
שלום 👋
אפשר לעזור?